Upalna pogoda wprowadza Was w błogą popołudniową senność ?

Odkąd okres letni w naszym kraju charakteryzuje się coraz bardziej afrykańskimi temperaturami, zaczynamy zazdrościć mieszkańcom „gorętszych” krajów czasu sjesty.

Sjesta, to krótki odpoczynek, drzemka wczesnym popołudniem, zwykle po posiłku. To tradycyjny czas odpoczynku w krajach śródziemnomorskich, Ameryce Południowej i innych regionach świata,gdzie klimat jest gorący. Siesta to określenie w języku hiszpańskim wywodzące się z lacińskiego hora sexta – szósta godzina licząc od wschodu słońca.

Czas sjesty to okolice samego południa kiedy słońce znajduje się najwyżej a temperatura jest najwyższa i uciążliwa oraz utrudnia efektywne funkcjonowanie organizmu człowieka. Dzięki sjeście organizm człowieka jest chroniony przed nadmierną ekspozycja na słońce, wtedy kiedy jest ono najniebiezpieczniejsze a więc znajduje się w zenicie lub jego okolicach a szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe jest wyjątkowo groźne. Oczywiście istnieje również naturalna biologiczna potrzeba organizmu do poobiedniej drzemki i przynosi ona pozytywne efekty zdrowotne.

 Co kraj to sjesta.

Sjesta kojarzy nam się z drzemiącymi mieszkańcami Włoch, Hiszpanii, Grecji czy Meksyku. Ale nie tylko tam kultywowany jest ten „rytuał”.

Na Bałkanach w Serbii czy Słowenii wciąż żywa jest niepisana zasada, zaniechania dzwonienia i odwiedzania innych w godzinach od 14 do 17, gdyż ten własnie czas przeznaczony jest na odpoczynek i nikt nie powinien wtedy zakłócać domowego spokoju. Jest to czas po obiedzie, który zwykle spożywany jest ok. 13-14.

Nie tylko kraje o wyjątkowo gorącym klimacie mają swoją siestę. Nawet w niektórych południowych regionach Niemiec istnieje tzw. mittagspause lub mittagsruhe, wtedy sklepy są zamknięte a dzieci bawią sie w domach, nie zakłócając spokoju i ciszy odpoczynku. Również w chłodnej Patagonii celebrowana jest siesta, co świadczy o istnieniu nie tylko czynników klimatycznych ale również kulturowych.

Również w Południowej Azji popołudniowy odpoczynek jest stałym elementem dnia. W tym regionie od wieków rozpoczyna się go lekkim, usypiającym i kojącym masażem olejem musztardowym. Podczas tego rytuału popularne jest również spożywanie lekkich przekąsek. Azjaci wierzą, że taki popoludniowy czas odpoczynku sprawia, że człowiek staje się lepszy.

Na terenie Bengalu sjesta nazywana jest bhat-ghum, co dosłownie znaczy ryżowy-sen. W północnych Indiach używa się nazwy sustānā,  a więc po prostu “udanie się na krótką drzemkę”. Istnieją również zwroty ayurveda vamkukshi/wamkukshi, które oznaczają 15-30 minutowy odpoczynek po obiedzie. Nie musi to oznaczać jednak zapadnięcia w głęboki sen, a wystarczy odpoczynek w pozycji leżącej.

Popołudniowa drzemka jest również żywą tradycją wśród mieszkańców Chin i Tajwanu. W języku chińskim nazywana jest wujiao (午覺) a w tajwańskim mandaryńskim wuxiu (午休). Prawie wszystkie szkoły w Chinach i Tajwanie przestrzegają popoludniowej, półgodzinnej drzemki poobiedniej. Wtedy wszystkie światła zostaja zgaszone i zabronione są inne aktywności.

W Japonii, niektóre firmy mają nawet specjalne pokoje do spania, gdzie pracownicy biurowi mogą się zdrzemnąć w czasie pracy aby zwiekszyć swoją wydajność.

Również Islam jako religia popiera i zachęca do drzemki przed Dhuhr (południem) wszystkim którzy odmawiają nocną modlitwę tahajjud.

W Stanach Zjednoczonych namiastką sjesty jest odkryta stosunkowo niedawno „power nap”, czyli krótka maksymalnie 20min drzemka zwiekszająca koncentrację i polepszająca nastrój.

Przebywając we Włoszech łatwo zauważyć, że sjesta to czas relaksu i wyjątkowego stanu ducha. Sami jednak przyznają, że po powrocie ze sjesty „to już nie jest żadna praca. Rozmawia się o korkach, o tym, kto kogo poderwał albo co się jadło na obiad.”

W Portulagii czas odpoczynku – almeço – jest świętością i żadne pracodawca nie może zmuśić pracownika do wykonywania  obowiązków w tym czasie. Często sam musi wypełniać obowiązku zatrudnionych bo mówi się, że „w czasie sjesty pracuja tylko kierownicy i złodzieje.”

Jak wyglądałaby sjesta w Polce? Czy wprowadzenie takiego czasu odprężenia w letnich miesiącach byłoby dobrym pomysłem?

Share and Enjoy:
 • Facebook
 • Wykop
 • del.icio.us
 • Blip
 • Dodaj do ulubionych
 • Digg
 • email
 • Forumowisko
 • Kciuk.pl
 • Tumblr
 • Twitter
 • Śledzik

One thought on “Upalna pogoda wprowadza Was w błogą popołudniową senność ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>