Rozmawiaj z ludźmi z całego świata! Tylko o czym? Cz.2

Oto druga część wskazówek, które tematy są chwytliwe w poszczególnych zakątkach świata.

Nowy Jork

1. Transport

Podobnie jak w innych światowych metropoliach, mieszkańcy miasta są stałymi użytkownikami metra, które w N.Y. kursuje 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Lista powodów do narzekania jest więc porównywalnie nieskończona. Która linia danego dnia nie działa, dlaczego metro spóźnia sie godzinę i jak najszybciej przedostać się z punktu A do B to dyskusje, których nie da się ominąć.

2. Nieruchomości

Jest kilka tematów związanych z nieruchomościami, które wśród nowojorczyków są wyjątkowo popularne. Jeden z najciekawszych i wywołujących najbardziej burzliwe dyskusje to odwieczny dylemat, która dzielnica jest lepsza Brooklyn czy Manhattan? Kolejny to ceny mieszkań. Prawdziwy nowojorczyk nie waha się przed zapytaniem o cenę czynszu czy wynajęcia Twojego mieszkania.

3. Pogoda

 Zimą w Nowym Jorku zawsze obstawia się to czy danego roku spadnie czy nie spadnie śnieg.

4. Robactwo

Walka z wszędobylskim robactwem i innymi niepożądanymi mieszkańcami apartamentów jest stałą częścią życia nowojorczyków. Jako turysta nocą, na stacji metra możesz zauważyć kilka przebiegających szczurów, to jednak nie obrazuje skali problemu. Każdy nowojorczyk może opowiedzieć Ci mnóstwo historii na temat bliskich spotkań trzeciego stopnia ze szczurami w mieszkaniu, największych karaluchów jakie spotkali lub o tym jak duża mysz przebiegła im kiedyś po nodze.

5. Nudności w taksówce

Może wydawać się to dziwne ale większość nowojorczykow zna jakąś historię związaną z „wymiotowaniem w taksówce”. Zazwyczaj głównym bohaterem jest znajomy kolegi znajomego choć i tak wiadomo, że jest to sam opowiadający. Skąd biorą się te historie? Nowojorczycy nie jeżdżą samochodami lecz poruszają się po mieście sławnymi żółtymi taksówkami, powroty z imprez często więc kończą się wyżej wspomnianymi dolegliwościami.

Lizbona

1. Piłka nożna

Jeżeli po Euro 2012 macie dosyć rozmów na temat piłki nożnej lepiej nie wybierajcie się do Lizbony. Otóż w Lizbonie ten temat jest zdecydowanym numerem jeden. Wszystko kończy i zaczyna się na futbolu. Analizowanie gry ulubionej drużyny, dogryzanie fanom innych drużyn, przewidywanie i obstawianie wyniku kolejnego meczu…o tym Lizbończycy mogą rozmawiać non stop.

2. Pogoda

Mimo tego, że pogoda w Portugalii charakteryzuje się niewielką zmiennością, zwykle jest gorąco i słonecznie nie oznacza tego, że Portugalczycy nie mają powodów do narzekania. W tym roku na przykład głównym tematem jest największa od 70 lat susza, z którą się borykają.

3. Problemy trawienne

Zaskakujące?  Portugalczycy rozmawiają nie tylko o samym jedzeniu ale również o tym co dzieje się z ich organizmami po jedzeniu. Mają wysoko rozwinięty instynkt dotyczący tego co można, a czego nie powinno się jeść oraz jakie efekty może przynieść to co zjadłeś, jakie kombinacje mogą być ciężkie do strawienia, a które mogą spowodować kłopoty trawienne. Myślisz, że masz żelazny żołądek? Po rozmowie z Portugalczykiem zaczniesz w to wątpić.

 4. Pomoc domowa

Większość Portugalczyków, ze stosunkowo wysokimi zarobkami, zatrudnia pomoc domową. Rozmowy czesto dotyczą więc tego, kogo zatrudnili, jakich obowiązków nie potrafią wypełniać i jak beznadziejni są owi zatrudnieni oraz …o uldze, że ktoś zajmuje się ich dziećmi.

5. Waga

W USA pytanie o czyjąś wagę jest niegrzeczne. W Portugalii wręcz przeciwnie. Portugalczycy głośno komentują tusze innych osób, wprost mówią, że jest się za grubym czy za chudym i ile kilogramów powinno się zrzucić lub przybrać.

Rzym

 1. Transport

Rzym jest jednym z najbardziej zatłoczonych miast na świecie i jego mieszkańcy spędzają dużo czasu za kierownicą. Problem zaczyna się wtedy, kiedy rzymianie muszą przesiąść się do publicznych środków transportu.. niestety ich pracownicy bardzo często strajkują co zawsze wywołuje burze dyskusji. „A wszystkiemu winien jest rząd!” (patrz: Jak zły jest włoski rząd).

2. Pogoda

Jak w większości krajów pogoda zawsze jest dobrym tematem do rozmowy. Rzymianie lubia na nia narzekać podczas lipcowych i sierpniowych parnych i upalnych dni, kiedy jedni uciekają poza miasto a inni lamentują na swój los, kiedy muszą w nim pozostać.

3. Jedzenie

To oczywiste, że będąc we Włoszech nie da się uniknąć tematu kuchni i jedzenia. Włosi uwielbiają wymieniać się przepisami, kłócić o to, która pizzeria w mieście jest najlepsza, gdzie są najlepsze lody i kto robi najlepsze pappardelle al cinghiale. Dobrze jest uważnie słuchać tych dyskusji a później odwiedzić wspomniane miejsca. Najwyższej jakości wrażenia kulinarne gwarantowane.

4. Jak zły jest rząd włoski

Dyskusje Włochów na temat ich władz i niestabilnego rządu to worek bez dna. Każdy Rymianin potrafi kwieciście opowiadać jak straszna jest biurokracja,  jak żałośnie długo trwa naprawa uszkodzonych dróg czy naprawa czegokolwiek w mieście.  Ale przecież „nie w jeden dzień Rzym zbudowano”.

Share and Enjoy:
 • Facebook
 • Wykop
 • del.icio.us
 • Blip
 • Dodaj do ulubionych
 • Digg
 • email
 • Forumowisko
 • Kciuk.pl
 • Tumblr
 • Twitter
 • Śledzik

One thought on “Rozmawiaj z ludźmi z całego świata! Tylko o czym? Cz.2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>